Vee läbipaistvus on üheks parimaks indikaatoriks Teie veekogu ökoloogilise tasakaalu hindamisel. Loomulikult on tähtis ka vee keemiline koostis, kuid vee hägusus on esimeseks märguandeks, et midagi on tasakaalust ära. Enamasti on põhjuseks vette sattunud orgaanilised materjalid (õietolm, puulehed, kalade elutegevusega kaasnevad väljaheited) ja/või nende ebapiisav filtreerimine. Orgaanilised materjalid ajapikku lagunevad ja vette tekib suurel hulgal toitaineid vetikatele. Mikroskoopilised vetikad on sedavõrd väiksed, et ainult mehhaanilisest filtreerimisest ei piisa. Heljuvate mikroskoopiliste vetikate likvideerimiseks leiate meie tootekataloogist UVC seadmed.
UVC seadmetega on võimalik hoida veesilm, bassein või tiik oluliselt puhtamana ja tervislikumana.
Pakume ka erinevaid lahendusi ujumisbasseini vee desinfitseerimiseks ilma kemikaalideta – saadaval on seadmed elektrolüüsi, hüdrolüüsi, ioniseerimise ning UV töötluse tarbeks. Samuti osooni generaatorid ja reaktorid.
UVC seadmed:
- Blue Lagoon UV-C veepuhastusseadmed ja tarvikud basseinidele
- AquaForte UV-C veepuhastusseadmed tiikidele
- VGE Pro seeria UV-C tööstuslikud UV-C seadmed
- Sugar Valley erinevad vee desinfitseerimise lahendused ujumisbasseinidele (hüdrolüüs, elektrolüüs, ioniseerimine)
- Xclear UV-C seadmed 1500-35 000 l/h
- TMC, BIO UV ja Delta UV UV-C seadmed tiikidele ja basseinidele
- Xclear Pro Buster ja Xclear MasterBlaster UV-C seadmed 60 000-250 000 l/h suurtele tiikidele ja kalakasvatustele
- Sander osoonigeneraatorid ja osooni reaktorid
- Sander proteiini skimmerid
- AquaForte osooni reaktorid
- Double Blue joogivee filtreerimise ja desinfitseerimise seadmed
- Aetaire õhu filtreerimise, puhastuse ja desinfitseerimise seadmed
- Lai valik erinevaid UV-C asenduspirne (T5, T6, Amalgam, UV-TL, PL-S, PL-L, Philips Smart Cap, T5 osooni lambid)(Philips, Sicce, Lighttech, TMC jne)
- Doseerimispumbad, mõõteseadmed, testrid, andurid, lülitid
UVC
UVC (UV-C) Ultra Violet C spektum lühilaine (reeglina kasutatakse optimaalset ja suurima kasuteguriga 253,7nm lainepikkust) on desinfitseeriva toimega. UVC valgusega doseerimisel on võimalik hävitada kuni 99,99% kõikidest kahjulikest mikroorganismidest ja parasiitidest. UVC lained deaktiveerivad parasiitide, viiruste ja teiste patogeenide DNA, seega hävitavad nende võime paljuneda ja haiguskoldeid tekitada. UV-C lained hävitavad ka mikroskoopilised heljuvad vetikad.
UV-C steriliseerija optimaalseks tööks peab seadmes olema vee läbivoolu hulk/kiirus ja seadme võimsus proportsionaalselt kalkuleeritud. Pigem dimensioneerida siinkohal lambi võimsusega üle üle, kuna selle kasutegur ajapikku väheneb. Parasiitide ja viiruste tõrjeks on minimaalseks doosiks 16000 μW (mikrowatt) sekundis kuupsentimeetri kohta. Minimaalne doos vetikatõrje puhul on aga 22000 μW sekundis kuupsentimeetri kohta. Seega seadet valides peab hoolikalt kalkuleerima ja valima piisavalt võimsa seadme.
UV-C seade paigaldatakse enamasti peale filtrit, vee tagasivoolule tiigi suunas. See on eelistatuim variant, kuna filtrist tulev vesi on orgaanikast oluliselt puhtam ja seega ei määrdu seadme klaas liiga kiiresti. Seda varianti saab kasutada vaid juhul, kui filtrist väljuv vesi pumbatakse vesi tagasi veekogusse. Kui kasutatakse veepumba toimel täituvat filtrit, siis paigaldatakse UVC enne filtrit.
Seadme valguselementi soovitame vahetada igal paari aasta tagant. Lamp küll põleb aastaid aga efektiivsus oluliselt väheneb peale 10 000 töötundi.
UV-C seadme paigaldamisel, hooldamisel ja valguselemendi vahetamisel PEAB seade olema välja lülitatud ning vooluvõrgust eemaldatud. UV-C valgusesse/otse valguselementi vaatamine kahjustab silmi jäädavalt.
Meie kataloogist leiate vajaliku võimsusega UV-C oma tiigile, kaskaadile, basseinile, kalakasvatusele jne.
Vaata kataloogi, avaneb uues aknas.
UVC ja ujumisbasseinid
Kuigi kloor on rahuldava desinfitseeriva toimega (kuigi mitte nii suure kasuteguriga kui UV-C), on sellel ikkagi üks suur puudus. Kõrvalsaadusena tekivad kloori desifitseerimise protsessi ja supleja kehavedelike ühinemisel kloramiinid (C7H7ClNNaO2S). Kloramiinid on ebameeldivad keemilised ühendid mis põhjustavad silmade, naha ja limaskestade ärritust ning hingamisraskusi väikelastele. Vähemoluline pole ka kloori ebameeldiv lõhn.
UV-C valgus ja eriti lainepikkus 253,7nm (nanomeeter) on väga võimas parasiitide hävitaja. See hävitab ka ohtlikud patogeenid nagu näiteks viirused ja tsüstid (Cryptosporidiumi parvum ja Giardia lamblia) mis muidu klooril baseeruva desinfitseerimise korral ei hävineks.
Basseinivee töötlemisel õigel lainepikkusel UV valgusega saab hävitada ka kloramiine. Vähendades või isegi praktiliselt kõrvaldades soovimatuid kloori kõrvaltoimeid mis ülal mainitud. Piisava võimsusega UV-C kasutamisel sobib basseinivesi ka suplejatele kellel astma või allergiad.
Piisava võimsusega UV-C kasutamisel on võimalik kasutatava klooril põhineva kemikaali hulka vähendada 50-80%. UV-C-d ei ole mõistlik siiski kasutada omapäi. Selle põhjuseks on asjaolu, et pärast basseini vee töötlemist UV-C-ga, on vesi küll desinfitseeritud kuid mitte desinfitseeriv.
Sekundaarne desinfitseerimine on vajalik, et vesi oleks desinfitseeritud ja ka desinfitseeriva toimega, et basseini kasutamine oleks maksimaalselt ohutu. Levinuimaks sekundaarseks desinfitseerimisvahendiks on klooril põhinevad kemikaalid.
Kuid leidub ka teisi võimalusi. Näiteks kemikaalivaba basseinivee saavutamiseks ohutu ja “rohelise” tehnoloogia kombinatsioon – ionisaatori ja soola elekrolüüsi süsteemi lisamisel täiendavalt UV-C süsteemile pole enam tarvis basseinivette klooril põhinevaid kemikaale üldse lisada.
Meie kataloogist leiate vajaliku võimsusega UV-C oma ujumisbasseinile. Samuti on meie tootevalikus elektrolüüsi, hüdrolüüsi ja ioniseerimise seadmed.